www.vatican.va

Back Top Print Search



MARTO Card. António Augusto dos Santos


Card. DOS SANTOS MARTO Antonio

Cardinal António Augusto dos Santos Marto, Bishop of Leiria-Fátima, (Portugal),  was born on 5 May 1947 in the municipality of Chaves, in the diocese of Vila Real, Portugal.

After completing his preparatory studies in the minor seminary of Vila Real, he attended courses in philosophy and theology at the Catholic University of Portugal, as a student at the major seminary in Porto.

In 1978, he obtained a doctorate in theology from the Pontifical Gregorian University.

On 7 November 1971 he received priestly ordination, and was incardinated in the clergy of Vila Real.

After his return from Rome, he remained in the city of Porto, as professor of theology at the Catholic University. He was also prefect of discipline of the major seminary of Porto and head of seminarians for the diocese of Vila Real.

He was appointed as auxiliary bishop of Braga on 10 November 2000, and received episcopal ordination on 11 February 2001.

On 22 April 2004 he was appointed as bishop of Viseu.

On 22 April 2006 he was appointed as bishop of Leiria-Fátima.

Created and proclaimed Cardinal by Pope Francis in the consistory of 28 June 2018, of the Title of Santa Maria Sopra Minerva.

Member of:

  • Dicastery for Laity, Family and Life.