www.vatican.va

Back Top Print Search



BO Card. Charles Maung, S.D.B.


Card BO Charles Maung, sdb

Cardinal Charles Maung Bo, S.D.B., Archbishop of Yangon (Myanmar), was born in Monhla Village, Shwebo District, Mandalay Division,  in the archdiocese of Mandalay on 29 October 1948.

He studied at “Nazareth” Salesian Aspirantate, Anisakan, in Pyin Oo Lwin from 1962 till 1976. He made his First Profession on May 24, 1970 and his Final Profession on March 10, 1976.

He was ordained to the priesthood of Salesians of Saint John Bosco, in Lashio, N.S.S. on 9 April, 1976.

Upon ordination, he was assigned as Parish Priest at Loihkam from 1976 to 1981, and in Lashio from 1981 to 1983. After serving as Parish Priest, from 1983 until 1985 he was posted at Anisakan as Formator.

He served as Apostolic Administrator in Lashio from 1985 to 1986 and as Apostolic Prefect from 1986 to 1990. When the prefecture was elevated to the status of diocese (7 July 1990), he was appointed as first bishop of the new diocese. He received Episcopal consecration on 16 December of the same year.

He was appointed as bishop of Pathein by Pope John Paul II on 13 March 1996.

On May 24, 2003, he was nominated Archbishop of Yangon and was installed on 7 June, 2003.

He served as president of the Catholic Bishops’ Conference of Myanmar from 2000 to 2006.

Created and proclaimed Cardinal by Pope Francis in the consistory of 14 February 2015, of the Title of Sant’Ireneo a Centocelle (St. Irenaeus at Centocelle).

Member of:

  • Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life;
  • Pontifical Council for Culture;
  • Secretariat for Communication.