Back Top Print Search

HUSAR Card. Lubomyr, M.S.U.

HUSAR Card. Lubomyr

H.B. Cardinal Lubomyr Husar, of the Ukrainian Studite Monks, Major Archbishop emeritus of Kyiv-Halyč, Ukraine, was born on 26 February 1933 in Lviv. Due to the war, his family fled to Austria and then to the USA. He was ordained for the Eparchy of Stamford for Ukrainians, USA, on 30 March 1958.

He taught in the seminary and was parish priest in Kehonkson, New York. After earning a doctorate in theology from the Pontifical Urbanian University, Rome, he joined the Studite Monks and was superior of the Studion in Grottaferrata, Italy. On 2 April 1977 he was ordained a Bishop by Cardinal Josyf Slipyj and on 23 July 1978 was named Archimandrite of Studite Monks residing outside Ukraine.

In 1994 he organized a new Studite monastery in Ternopil, Ukraine. On 22 February 1996 he was confirmed bishop and nominated of the titular church of Nisa di Licia. On 2 April of the same year, he was elected Exarch of Kyiv-Vyshhorod.

On 14 October 1996, the Synod of Bishops of the Ukrainian Greek Catholic Church, he was appointed Auxiliary to the Major Archbishop of Lviv. Following Cardinal Lubachivsky's death, on 25 January 2001 the Synod of Bishops of the Ukrainian Church elected him Major Archbishop of Lviv for Ukrainians. The Holy Father confirmed the election on the 26th of the same month.

On 6 December 2004 he was transferred to Kyiv-Halyč.

Major Archbishop emeritus of Kyiv-Halyč, 10 February 2011.

President of the Synod of the Ukrainian Greek Catholic Church until 10 February 2011.

He participated in the conclave of April 2005, which elected Pope Benedict XVI.

Created and proclaimed Cardinal by St. John Paul II in the consistory of 21 February 2001, of the Title of Santa Sofia a Via Boccea (St. Sophia in Via Boccea).

H.B. Cardinal Lubomyr Husar died in Ucraina on May 31st 2017.