www.vatican.va

Back Top Print Search



DiNARDO Card. Daniel Nicholas


DiNARDO Card. Daniel Nicholas

Cardinal Daniel Nicholas DiNardo, Metropolitan Archbishop of Galveston-Houston (USA), was born on 23 May 1949 in Steubenville, Ohio. He was ordained a priest on 16 July 1977, and holds a master’s degree in philosophy from the Catholic University of America, and licentiates in theology from the Pontifical Gregorian University and in patristics from the Augustinianum.

After ordination, he served as parochial vicar in St. Pius X in Pittsburgh, and in 1981 he was appointed assistant chancellor of the diocese of Pittsburgh and taught at St. Paul’s seminary.

In 1984 he was called to Rome and served as an official at the Pontifical Congregation for Bishops until December 1990, and from 1986-1989 he was director of Villa Stritch, a residence for American priests working at the Vatican.

In 1991 he was nominated assistant secretary for education of the diocese of Pittsburgh and co-administrator of Madonna del Castello Church in Swissvale, Pennsylvania.

On 19 August 1997 he was appointed coadjutor Bishop of Sioux City and ordained on 7 October. On 28 November 1998 he became Bishop of Sioux City.

John Paul II appointed him coadjutor Bishop of the then diocese of Galveston-Houston on 16 January 2004, and on 29 December of that year when the diocese became a Metropolitan Archdiocese, he was raised to the dignity of coadjutor Archbishop. He became Archbishop on 28 February 2006.

Since 2013 he has been Vice-Presidente of the United States Conference of Catholic Bishops (USCCB).

He participated in the XIV Ordinary General Assembly on The Vocation and Mission of the Family in the Church and Contemporary World (October 2015).

He participated in the conclave of March 2013, which elected Pope Francis.

Since November 15th he is President of the Conference of Catholic Bishops of United States of America.

Created and proclaimed Cardinal by Benedict XVI in the consistory of 24 November 2007, of the Title of Sant’Eusebio (St. Eusebius).

Member of:

  • Pontifical Council for Culture;
  • Council for the Economy.